top of page
  • hayatinkendisibu

Zahter

Son günlerde kahvaltı saatini iple çekiyorum. Akşam 17.30 sabah 9.30 aralıklı oruç uygulamasının etkisi olabilir şüphesiz, ama son günlerde biraz bu kuralı savsakladığım halde yine kahvaltıyı dört gözle bekliyorsam sanırım sebebi zahter.


Zahter denen şey yıllar önce hayatıma yemeklerine kebaplarına bayıldığım ama şu anda lokantaların kapalı olması nedeniyle bir yıldan fazla süredir gidemediğim “Has Kral” ile girdi. Has Kral’a gidince yemeklerden çok ortaya gelen mezeler mutlu eder insanı. Zahter salatası da bu güzel mezelerden biridir.


Zahter Orta ve Güney Anadolu’da yetişen ve kekiğe benzer bir bitki. Kara kekik de deniyor. Kanserli hücrelerin çoğalmasını engellediği, hazmı kolaylaştırdığı, toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu, karaciğer yağlanmasını engellediği, sinir sistemine olumlu etkide bulunduğu, böbrek ve bağırsak hastalıklarını engellediği, mantara engel olduğu ve vücut direncini artırdığı söyleniyor. Ancak emziren annelere ve benim gibi tiroid hastalarına çok fazla önerilmiyor.Ben ilk defa salata olarak denedim ama çayı da Güneydoğu’da yaygın olarak içiliyor.

Sadede gelecek olursak Başak İsrail’e gidince ve hafta sonları Host ailesine evci çıkınca orada kahvaltılarda ekşi maya ekmeğin üzerine zeytinyağ dökülüp toz zahter karışımı eklenerek fırında pişirildiğini görüyor ve bu kültürü evimize taşıyor. Hatay bölgesinde kavrulmuş nohut, leblebi, melengiç,kavun ve karpuz çekirdeği,buğday,rezene,kimyon,sumak, susam,biber ve tuz ile zahterin karışımı ile hazırlanan kahvaltılık zahter işte bu ara başımı döndüren karışım. Bir kaseye koyduğunuz zeytinyağa kızarmış ekmeği batırıyorsunuz ve çay tabağına koyduğunuz karışıma ekmeğinizi batırıp lüp diye yutuyorsunuz. İsrail’den gelen Arap tarzı karışımın rengi ve kokusu biraz daha farklı ama o da başka bir muhteşem.

Herkese keyifli kahvaltılar dilerim.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Koku

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page