top of page
  • hayatinkendisibu

Terbiye

1994 yılından beri annemin aldığı çok yerinde bir karar nedeniyle Datça’da bir devre mülkümüz var. Ben her ne kadar 3 senedir gidemesem de, annem, teyzem, sonradan aynı yerde devre mülk sahibi olan kuzenim, onun oğlu, zaman zaman kiralayan diğer kuzenim yani ailecek bir Datça fanatiğiyiz.


Bundan birkaç sene önce hem de Mart ayında kuzenim, kankam ve ben kız kıza , Thelma ve Louis misali kocasız ve çocuksuz kuzenimin devre mülküne gitmeye karar verdik.


Yaklaşık bir hafta harika vakit geçirdik. Hatta 3-5 kere yüzdük ki Datça’da haziran bile yüzmek için iddialıdır. O koy senin, bu koy benim, o bük senin, bu bük benim gezdik tozduk. Tabi işin içinde kuzenim ve ben varsak bayağı da yedik. Mevsimi diye garaville bile denedik ki ( Datça’nın salyangoz yemeğinin yerel adı) bir daha da Allah göstermesin inşallah.


Akşam bara gidip canlı müzik dinlerken, taze kekik çayı içmeler filan, her türlü çılgınlığı yaptık anlayacağınız.


Etrafta bu kadar sürtünce bazen 3 kadın evde bi kap yemeği pişirip kotaramadık. İşte böyle bir aç günümüzde, bizim köye en yakın konumda bulunan bir yol üstü lokantasında gidip bişeyler yemeğe karar verdik. Sezonda alt alta üst üste olan bu mekan mevsim nedeniyle bomboştu. Yedik içtik, hesabı ödedik, tam mekandan çıkıyoruz, kankam limon ağacını gördü.

-Aaa limonlar ne güzel deyince, mekanın sahibi hemen birkaç limon koparıp elimize tutuşturdu.


Yazın gelince yer yok diyerek yüzümüze bakmayan bu adam, limonla da yetinmedi ve bize “durun bi dakika” diyerek mekanın arka tarafına gitti ve folluktan aldığı birkaç taze yumurtayı da bize verdi.


Karşılıklı iyi dileklerle mekanı terk ettik. Durumu ardından Ayşe Sultana anlattım.(ana kraliçe-annem)


Annem olayı sakinlikle dinledi ve durur mu, cevabı yapıştırdı :


“Kim bilir neler yaptınız, belli ki adam sizi terbiyeye davet etmiş”Alıntı : Karıştırma kabınıza yumurtanın sarısını ve limonun suyunu alın, güzelce çırpın. Bu karışımı çorbanız kaynarken yavaş yavaş ilave edin. Bu terbiye daha çok taneli çorbaların içerisinde kullanılır. Milliyet Gazetesi 16.04.2018

10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Koku

Bahçe, Kirlenmek Güzeldir ve Masa Başı

Hani önceki yazılarda eğitim sistemine laf etmiştim biraz. Bu yazıda konuya bir başka perspektiften bakalım istiyorum. Şöyle bir örnekle başlayalım. Bir arkadaşım küçük kızıyla bir süre yurt dışında y

コメント


Yazı: Blog2_Post
bottom of page