top of page
  • hayatinkendisibu

Kintsugi

Güncelleme tarihi: 26 Oca 2021

Geçen gün size instagramdan öğrendiğim iki şeyden bahsetmiştim ve birini de kısaca anlatmaya çalışmıştım.


Aynı gün öğrendiğim diğer şey de “kintsugi” adı verilen Japon sanatı.


Wabi-sabi denilen Japon felsefesi ile de örtüşen kintsugi, kırılma kavramının bozulmak, çirkinleşmek, atılacak bir nesne haline gelmek değil,tam tersine yeniden doğmak ve umut olmak anlamına geldiği bir sanattır.


Bu sanatta kırılmanın izleri gizlenmez, tam tersine ön plana çıkarılır. Kırılmış seramiklerin kırılmış yerlerin altın ve gümüş gibi yani orjinal objeden daha da değerli madenlerle, gizlenerek değil daha da belirgin hale getirilerek onarılmasıdır kintsugi. Amaç sıradan bir porselen kap değil, yaşanmışlıkları içeren ve benzersiz bir objeye sahip olmaktır. Bu doğu kültürü kavramı batı kültürünün tersine simetriyi ve kusursuzluğu reddeder.


Hepimiz insanız ve hepimizin yaraları, kırgınlıkları ve kusurları var. Amacımız bu olumsuzlukları saklamak değil, bu izlerin her birinden yeniden doğup canlanmak olmalı . Kintsugi de aslında bence bize bunu anlatıyor. Bu sanat eserinde kullanılan altın ve gümüş, yani kırıkları onaran değerli madenler de, hayatımızda bizi çok seven ve hep kucaklayan ailemiz, yakın arkadaşlarımız, sevgilimiz veya evcil hayvanımız, sevdiğimiz kitaplarımız veya dinlemekten usanmadığımız şarkılar belki de. Ya da karşımızdaki kırdığımız kişinin en değerli noktasını artık bildiğimizden, bundan sonra en fazla önem göstermemiz ve dikkat etmemiz gereken yerini biliriz.


Aklıma Saraybosna’da gezerken gördüğüm savaştan kalan ve anıt gibi kabul edilen

bombalanmış zarar görmüş binalar geldi. Bu binaları da bu özelliklerinden ötürü kintsugi sanatına dahil edebilir miyiz, ne dersiniz?

21 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Koku

Bahçe, Kirlenmek Güzeldir ve Masa Başı

Hani önceki yazılarda eğitim sistemine laf etmiştim biraz. Bu yazıda konuya bir başka perspektiften bakalım istiyorum. Şöyle bir örnekle başlayalım. Bir arkadaşım küçük kızıyla bir süre yurt dışında y

1 Comment


emiresamra
Jan 13, 2021

Kesinlikle çok anlamlı bir sanat. Bütün dünyada savaşta yakılıp yıkılan evler, anıtlar böyle onarılmalı..

Like
Yazı: Blog2_Post
bottom of page