top of page
  • hayatinkendisibu

Koku

Ben küçükken Mustafakemalpaşa Bursa’da otururduk. Yaz tatillerinde de memleketimize en yakın deniz olan Erdek ‘e giderdik, o da maksimum bir hafta.


Yıl 1983-1984 ‘ten bahsediyorum. O zamanlar daha Türkiye’de ithalat serbestisi yoktu.


Hala duruyor mu bilmem Ümit Otel diye bir otelde kalırdık. Çay bahçelerine çok yakın, ucuz bir oteldi. Otelin sahibi Almancı dediğimiz Almanya’da çalışıp gelip biriktirdiği parayla iş yeri kuran bir adamcağızdı.


Belirttiğim gibi o zaman ithalat serbest olmadığından sadece reklamında Michael Jackson’un Billy Jean’i çaldığı Blendax şampuanı ile saç yıkardık. Mavi ambalajında tırtıklar vardı.

Ben şahsen şampuan eşittir Blendax sanardım.


Sonra biz Ümit otele gittik ve banyolarda yeşil, başka kutuda, üzerinde Almanca yazan ve elma kokan şampuanlar gördük. Hatta ben çocuk aklımla o kadar sevdim ki o şampuanı , Mustafakemalpaşa’ya dönerken bu şampuandan biraz alıp yanımda götürmüştüm.


Şimdi diyeceksiniz ki, tüm bunlardan bize ne.


Geçenlerde eşim eve bulaşık deterjanı almış. Benim almadığım bir marka model. ilk kullanmak için kapağını açtığımda, deterjanın kokusu bana direk o çocukluk günlerimi hatırlattı. Çünkü elma kokusu o küçükken yıkandığım elma kokulu şampuanla aynıydı.


Sonra düşündüm koku konusu üzerine. Ve biraz da araştırdım. Beyinde kokuları işleme koyan ve “koku alma soğanı” olarak adlandırılan bölge yani beyin çıkıntısı ile yan yanaymış. Denizatı şeklindeki bu soğan, beyin zarından gelen tüm bilgilerin toplandığı yermiş. Beyninin bu bölgesi hasara uğrayan kişiler hatırlamada zorluk çekermiş.. Bisiklet sürme gibi yeni becerileri ve kişilerin isimleri gibi yeni bilgileri öğrenseler de bunlara dair hafıza oluşturamazlarmış. Koku alma soğanı, yani kokunun beyindeki yeri, bu tür hafızanın kaynağı olan hipokampüsün yanında olduğu için kokular bazı anıları çağrıştırıyor diye düşünülüyormuş.Bunun üzerine bir de Patrick Süskind “ Koku” okunur değil mi , ne dersiniz?

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Bahçe, Kirlenmek Güzeldir ve Masa Başı

Hani önceki yazılarda eğitim sistemine laf etmiştim biraz. Bu yazıda konuya bir başka perspektiften bakalım istiyorum. Şöyle bir örnekle başlayalım. Bir arkadaşım küçük kızıyla bir süre yurt dışında y

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page