top of page
  • hayatinkendisibu

IB 2

Geçen gün kaldığımız yerden devam edelim mi?


IB programından bahsediyorduk hatırlarsanız.


Önceki yazıda öğrencinin 6 ders almasının zorunlu olduğundan bahsetmiştik. Bu derslerden 3 tanesini ileri düzeyde 3 tanesini de temel düzeyde almak zorunda.


İleri düzey derslerden biri öğrencinin ana dili ya da yetkin olduğu bir dil ve öğrenci bu dili seçerek derinlemesine edebiyatıyla, yazarıyla öğrenmek zorunda. Bunun yanı sıra ikinci bir dile dair ders alarak yetkinliği ilerletmek gerekiyor.


Öğrencinin düzeyine, seçeceği bölüme ve ilgisine göre ileri ya da temel düzey matematik dersi de alınıyor. Alınan ve başarıyla geçilen ileri düzey dersler dilenirse üniversitede saydırılabiliniyor.


Derslerin arasında bir tane doğa bilimleri dersinin, bir tane ekonomi, işletme, global politika, dünya dinleri gibi sosyal bilim, bir tanesinin de öğrencinin isteğine göre seçmeli ders olması gerekiyor. Yani öğrencinin çok yönlü olması bekleniyor.


Tüm bunların dışında öğrencin seçtiği dersten bir bitirme tezi ve tüm derslerden orta uzunlukta makaleler yazması gerekiyor. Farkındaysanız pek lise seviyesi gibi değil de oldukça ağır bir program.


Her dersin 7 üzerinden notlandığı bu sistemde mezun olabilmek için toplam 24 puan toplamak, 4000 kelimelik tez yazmak, 100 saat gönüllülük ve 150 saat de yaratıcılık etkinliğini tamamlayarak ispatlamak gerekiyor.


Dünyanın ilk 500 listesinde yer alan neredeyse tüm üniversiteler IB programı ile öğrenci kabul etmekteler. Türkiye’de katılımı zorunlu bir üniversite sınav sistemi olduğundan bu sistemle öğrenci kabulu yapılamıyor ancak birçok üniversite IB mezuniyet notuna göre ciddi burslar teklif ediyorlar.


Çocuklara kolaylıklar diliyorum.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Koku

Bahçe, Kirlenmek Güzeldir ve Masa Başı

Hani önceki yazılarda eğitim sistemine laf etmiştim biraz. Bu yazıda konuya bir başka perspektiften bakalım istiyorum. Şöyle bir örnekle başlayalım. Bir arkadaşım küçük kızıyla bir süre yurt dışında y

Opmerkingen


Yazı: Blog2_Post
bottom of page