top of page
  • hayatinkendisibu

IB

Bende iki kızan var. İkisi de bu sene 12. Sınıfta, yani üniversite hazırlık seneleri. Bir tanesi İtalyan sistemi üzerinden devam ediyor. Yani bir üniversite sınavına girecek ama mesela tıp kazanabilmek için biyoloji ile aynı, fizik matematik ve kimyadan fazla genel kültür ve mantık sorusu cevaplaması gerekiyor.


Diğer arkadaşımız ise IB denen yolu seçti. Bunu yurt dışında bir lisede yapıyor. Aslında Türkiye’de de birçok okul bu sistemi uyguluyor. Hatta okumakta olduğu okul da IB sistemini uyguluyordu ama bazı olaylar kızı okuldan soğuttu. Bu da başka bir yazımızın konusu olsun.


Peki nedir bu IB? İnternational Baccalerueate denen bu sistem tüm yaş grupları için olsa da ağırlıklı olarak 11. ve 12. Sınıf okuyarak lise mezuniyeti konusunda popüler. MEB sistemindeki gibi her dönem 15 ders almak yerine çocuk kendi ilgi alanları ağırlıklı olarak 6 ders seçiyor.


Bu derslerin yanı sıra herkes Theory of Knowledge denen "bilgi kuramı" dersi alıyor. Yani öğrenmeyi öğrenmek. Bilginin kökeni, tarihi vb inceleniyor ve 2 sene boyunca herkese zorunlu.


Son olarak yine her öğrencinin katılması gereken yaratıcılık, hizmet vb içeren aktiviteler var ve IB sisteminin öğrenciyi bir bütün olarak eğitmek anlayışı kapsamında zorunlu. Bu çalışmaların yapılmaması durumunda öğrenci diploma alamıyor.


Bu aktivitelerin içinde bir ya da birden fazla gönüllülük çalışması ( huzur evi, engelliler okulu, hastane gibi bir kurumda gönüllülük, ilk yardım sertifikası almak, küresel ilerleme çalışmalarına katılmak), mutlaka bir spor, müzik, resim, robot, Model Birleşmiş Milletler, tiyatro, seramik fotoğraf vb gibi de yaratıcılık içeren bir katılım bulunması gerekiyor.


Aslında anlatacağım başka şeyler de var ama o da bir daha sonraki yazıya kalsın.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Koku

Bahçe, Kirlenmek Güzeldir ve Masa Başı

Hani önceki yazılarda eğitim sistemine laf etmiştim biraz. Bu yazıda konuya bir başka perspektiften bakalım istiyorum. Şöyle bir örnekle başlayalım. Bir arkadaşım küçük kızıyla bir süre yurt dışında y

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page